پارسی
English
العربیه

گل بنفشه

گل بنفشه

گیاهی علفی ، پایا و دارای برگ هایی است که عموما از محل مشترکی در ناحیه یقه خارج می گرند . برگهای آن عمومأ قلبی شکل ، دارای دمبرگ دراز و واقع بر روی سطح زمین است زیرا ساقه هوائی مشخص که برگ ها بر روی آن واقع باشند در این گیاه وجود دارند . گلهای آن منفرد ، زیبا ، به رنگ بنفش ، به ندرت سفید یا گلی و معطر است . در اماکن مرطوب و سایه دار غالب نواحی اعم از دشت ها جنگل ها یا دامنه های کم ارتفاع و حتی در ارتفاعات زیاد مخصوصأ در زیر سایه درختان و با لایه تخته سنگ ها میروید،گلهای زیبا و معطر آن در اوایل بهار میروید

 قسمت مورد استفاده بنفشه : گل ، برگ ، ریشه ، دانه و حتی تمام قسمت های گیاه کامل است .

تر کیبات شیمایی :

 بنفشه دارای موسیلاژو اسیدسالیسیک است که سریعأ فاسد ی شود . بنفشه علاوه بر مواد مذکور ، دارای مقدار بسیار کمی اسانس بابوی مطبوع و ماده ای به نام ویولین است .

تاریخچه :

بنفشه و بسیاری از اختصاصات درمانی آن از قدیم الایام مورد شناسایی مردم زمان های قدیم بوده است . طرفداران مکتب بقراط ، در قرن 4و5 میلادی از آن در مداوای بیماریهای استفاده بعمل می آورده اندد . دیوسکورید معتقد بود که این گیاه طبیعت سرد دارد و برگ آن را در رفع ورم چشم و موارد مختلف دیگر موثر میدانسته اند.

خواص درمانی :

گل بنفشه دارای اثر نرم کننده ف خلط آور ضعیف و معرق است .

در طب عوام مصارف فراوانی در بیماریهای مختلف دارد. دم کرده گل بنفشه در رفع گریپ ، برونشیت های حاد ، گلو درد ، نزله های مزمن و بطور کلیبیماریهای سینه ، التهاب دستگاه هضم ، کلیه و مثانه بکار می رود . مصرف آن در بیماریهای مخملک ، سرخک و بطور کلی در تب های دانه ای معمول است .

شیره تازه گل بنفشه ، اثر ملین دارد و سابقأ در بیماریهای اطفال به صورت شربت به عنوان ملین  و برای رفع سیاه سرفه ، زکام، بیماریهای حاد سینه و برفک بکار می رفته است .

مطالعات نشان داده است که این شربت اثر خلط آور قوی نیز دارد.

برگ بنفشه : اثر نرم کننده دارد و از آن لوسینهائی تهیه می شود که جهت رفع تحریک التهاب اعضای خارجی ، ورم چشم و همچنین برای تنقیه برای رفع تحریکات روده مورد استفاده قرار می گیرد .

ریشه بنفشه :می توان از آن در بیماریهای اطفال استفاده بعمل آورد . پس از مصرف آن ،مخاط دستگاه هضم تحریک گردیده ، حالت تهوع و استفراق پیش می آورد .

پزشکان آلمان  ، از تمام قسمت های گیاه جوشانده تهیه می نمودند  که از آن برای رفع سرفه ،ضیق نفس و سیاه سرفه استفده بعمل می آمد . بعلاوه چنین شهرت دارد که هه سابقأ از تمام قسمت های گیاه در رفع سرطان استفاده بعمل آورده و حتی نتایجی هم بدست می آورده اند.

بهداشت پوست :

دم کرده 20 گرم برگ تازه بنفشه در ¼ لیتر شیر جوشان ، اثر نرم کننده پوست دست و صورت دارد . برای این کار برگها را در شیر جوشان ریخته وارد کرده از گرما دور می نمایند و سپس 2 تا 3 دقیقه به همان حال می گذارند تا دم کند . این محلول علاوه بر ایجاد طراوت و شادابی پوست ، رنگ آن را کمی سفید می کند.

 

ارتباط با واحد فروش محصولات

همراه : 09384008480

تلفن: 03155541000 | 03155571000

ایمیل : info@Tabibdaru.com

آدرس پستی

آدرس : کاشان، بلوار مطهری، کوچه بیان 2، ساختمان هما

ارسال پیام

لیست پیام ها

آخرین مطالب

تازه ترین محصولات

روغن خشخاش

قیمت: 0

اسانس آنغوزه

قیمت: 0

عرق شاتره

قیمت: 0

عرق هل

قیمت: 0

عرق دارچین

قیمت: 0

اسانس اسطوخودوس (لاواند)

قیمت: 0

روغن زیتون بکر

قیمت: 0

روغن زیره سبز

قیمت: 0

روغن نارگیل

قیمت: 0

طعم دهنده پونه

قیمت: 0

غنچه گل محمدی خشک

قیمت: 0

اسانس نعناءفلفلی

قیمت: 0

صمغ کتیرا

قیمت: 0

عرق نعنا

قیمت: 0

طعم دهنده نعناع فلفلی

قیمت: 0

طعم دهنده نعناء

قیمت: 0

طعم دهنده کاکوتی

قیمت: 0

صمغ آنغوزه

قیمت: 0

صمغ باریجه

قیمت: 0

گیاهان دارویی خشک

قیمت: 0