اسانس باریجه
امتیاز: 5.00
سریال محصول: 14240
بازدیدکنندگان: 1185
قیمت: 0 ریال
شناسنامه محصول

اسانس باریجه

نام علمی: Ferula gummosa

ترکیبات موثره: α-Pinene, β-Pinene, Sabinene,Delta-3-Caren

                                      

گیاهی پایا و دارای ساقه های ضخیم به ارتفاع 1 تا 2 متراست .گل های آن زرد رنگ و مجتمع به صورت خوشه های مرکب متعدد است .برگ هایی به رنگ سبز مایل به خاکستری به طول30 سانتی متر در قائده ساقه قرار دارد .

صمغ باریجه از خراش دادن قسمت قائده ساقه که درخاک قرار دارد به دست می آید و بر دو نوع اشکی وتوده مانند می باشد . برای این کار خاک اطراف قائده ساقه گیاه را کنار زده و قسمت مذکور را تمیزمیکنند وسپس در3سانتی متری ناحیه یقه شکاف ایجاد می کنند و یا آنکه ساقه گیاه را از آن ناحیه قطع می نمایند، به زودی شیره ای در ناحیه خراش می بندد که پس از چند روز سفت شده و جمع آوری می گردد و خراش دیگری ایجاد می کنند 

رنگ نوع اشکی باریجه رنگ سفید مایل به زرد یا زرد مایل به سبز و یا مایل به قرمز است. نوع توده ای که حاوی ناخالصی هایی نظیر برگ و خرده های ساقه و دمبرگ گیاه می باشد معمولا به رنگ سبز ، سبز قهوه ای، سبز مایل به زرد می باشد .

باریجه بوی قوی ، طعم گس ، تلخ ، معطر ، گزنده و ناپسند دارد به سهولت با آب امولسیون ایجاد می‌کند .

باریجه دارای 5\9 درصد اسانس می باشد که اسانس فوق دارای پینن راست ، کادی نن ، کادی نول و والرینات دوبورنل است.

 

مصارف صنعتی:

 • صنایع آرایشی و بهداشتی همانند ساخت عطر و ادکلن
 • صنایع داروسازی
 • طعم دهنده در صنایع غذایی و فرآورده‌های گوشتی
 • صنعت چسب

 

نظرات کاربران
پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران
  تعداد خرید خود را مشخص کنید:
  تعداد:

  پیام شما؟
  در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
  نظرات کاربران

   دگر بار در گردونه زمان و در چرخه منظم هستی که جلوه ای از جلوات حی ذات و آیه ای از آیات خداوند است، به رمضان رسیده ایم، موسم رحمت و تجلی حقیقت

   A review on application of plant essential oils in food packaging films . Elahe Amani 1 ; Amir Pouya Ghandehari Yazdi2 ; Leila Sedaghat Boroujeni3 . ۱Department of Food Science and Technology, College of Agriculture, Shiraz University, Shiraz, Iran ۲Department of Food Science and Technology, College of Agriculture, Tarbiat Modares University, Tehran, Iran ۳Department of Food Science and Technology, Science and Research Branch of Tehran, Islamic Azad University, Tehran, Iran . مقدمه و هدف: بسته بندی فعال یکی از نوآوری­های صنعت بسته بندی مواد غذایی بوده که پاسخی برای نیاز­های متغیر مصرف کنندگان و بازار می­باشد. در این تکنیک از موادی مانند جاذب اکسیژن، رطوبت، دی کسید کربن، اتیلن و ترکیبات طعم دهنده و ترکیبات آزاد کننده دی اکسید کربن، آنتی میکروبی، آنتی اکسیدانی و ترکیبات معطر استفاده می شود. در دهه اخیر توجه زیادی به کاربرد ترکیبات ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی و سطوح در تماس با مواد غذایی شده است، اسانس­های گیاهی یکی از ترکیبات موثر دراین زمینه می­باشند. در این مقاله به بررسی انواع اسانس­های گیاهی، اجزاء اصلی، خصوصیات ضد میکروبی، اثر جهش زایی و ضد جهش این ترکیبات، کاربردشان در بسته بندی مواد غذایی و تاثیر آن­ها بر خصوصیات فیزیکوشیمیایی ماده بسته بندی و ماده غذایی بسته بندی پرداخته شده است. نتایج و بحث: اسانس­ها و ترکیبات آن ها مانند لینالول، تیمول، سینامالدئید، وانیلین، کارواکرول و بسیاری از ترکیبات دیگر برای استفاده در صنعت غذا و افزایش عمر نگهداری مواد فساد پذیر به دلیل خواصی مانند فعالیت ضد میکروبی، ضد قارچی و آنتی اکسیدانی قابل قبول می­باشند. در حال حاضر تحقیقات زیادی نشان داده اند که اکثر این ترکیبات برای سلامت انسان مضر نمی باشند، مقبولیت قابل توجهی در صنعت و بین مصرف کنندگان پیدا کرده ­اند. توصیه کاربردی/ صنعتی: بسته بندی ضدمیکروبی یک نوع بسته بندی فعال است که بر زمان نگهداری، سلامت و ایمنی غذا موثر می­باشد. مواد مختلفی از جمله اسانس­های گیاهی در این نوع بسته بندی قابل استفاده هستند که باعث افزایش عمر نگهداری و کیفیت محصول می­شوند، با این­حال ایمنی این ترکیبات قبل از استفاده در صنعت باید مشخص شده باشد.

   برای بدست آوردن باریجه، خاک قسمت قاعده ساقه گیاه را از آن دور کرده ناحیه مذکور را به خوبی تمیز می کنند و سپس در 3 سانتیمتری ناحیه یقه، بتفاوت ایجاد شکاف می نمایند و یا آنکه ساقه گیاه را از آن ناحیه قطع می کنند.

   برای بدست آوردن باریجه، خاک قسمت قاعده ساقه گیاه را از آن دور کرده ناحیه مذکور را به خوبی تمیز می کنند و سپس در 3 سانتیمتری ناحیه یقه، بتفاوت ایجاد شکاف می نمایند و یا آنکه ساقه گیاه را از آن ناحیه قطع می کنند.

   فلسفه ارگانیک یک فلسفه درست و پاک است. یک محصول ارگانیک اگر در حد یک ادعا نباشد و یک دروغ تبلیغاتی را یدک نکشد و موضوع سوء استفاده نباشد، درحقیقت محصولی است که یک انسان خردمند می خواهد مصرف کند چرا که نه تنها عاری از سموم است، بلکه با در نظر گرفتن اصول انسانی، تهیه و عرضه شده و برای انسان و محیط زیست مفید نیز می باشد.

   آنغوزه گیاهی ست علفی بزرگ، دارای ریشه راست، گوشتدار و نسبتاً ضخیم و ساقه ای قوی، خشن، فیبری و با ظاهر مشخص که در پنج سال اول منحصراً دارای تعدادی برگ واقع بر روی سطح زمین میگردد.