گل بنفشه

1668 بازدید
گل بنفشه
 • توضیحات

  گل بنفشه

  گیاهی علفی، پایا و دارای برگ هایی است که عموما از محل مشترکی در ناحیه یقه خارج می گرند . برگهای آن عمومأ قلبی شکل ، دارای دمبرگ دراز و واقع بر روی سطح زمین است زیرا ساقه هوائی مشخص که برگ ها بر روی آن واقع باشند در این گیاه وجود دارند . گلهای آن منفرد ، زیبا ، به رنگ بنفش ، به ندرت سفید یا گلی و معطر است . در اماکن مرطوب و سایه دار غالب نواحی اعم از دشت ها جنگل ها یا دامنه های کم ارتفاع و حتی در ارتفاعات زیاد مخصوصأ در زیر سایه درختان و با لایه تخته سنگ ها میروید،گلهای زیبا و معطر آن در اوایل بهار میروید

   قسمت مورد استفاده بنفشه : گل ، برگ ، ریشه ، دانه و حتی تمام قسمت های گیاه کامل است .

  تر کیبات شیمایی :

   بنفشه دارای موسیلاژو اسیدسالیسیک است که سریعأ فاسد ی شود . بنفشه علاوه بر مواد مذکور ، دارای مقدار بسیار کمی اسانس بابوی مطبوع و ماده ای به نام ویولین است .

  تاریخچه :

  بنفشه و بسیاری از اختصاصات درمانی آن از قدیم الایام مورد شناسایی مردم زمان های قدیم بوده است . طرفداران مکتب بقراط ، در قرن 4و5 میلادی از آن در مداوای بیماریهای استفاده بعمل می آورده اندد . دیوسکورید معتقد بود که این گیاه طبیعت سرد دارد و برگ آن را در رفع ورم چشم و موارد مختلف دیگر موثر میدانسته اند.

  خواص درمانی :

  گل بنفشه دارای اثر نرم کننده ف خلط آور ضعیف و معرق است .

  در طب عوام مصارف فراوانی در بیماریهای مختلف دارد. دم کرده گل بنفشه در رفع گریپ ، برونشیت های حاد ، گلو درد ، نزله های مزمن و بطور کلیبیماریهای سینه ، التهاب دستگاه هضم ، کلیه و مثانه بکار می رود . مصرف آن در بیماریهای مخملک ، سرخک و بطور کلی در تب های دانه ای معمول است .

  شیره تازه گل بنفشه ، اثر ملین دارد و سابقأ در بیماریهای اطفال به صورت شربت به عنوان ملین  و برای رفع سیاه سرفه ، زکام، بیماریهای حاد سینه و برفک بکار می رفته است .

  مطالعات نشان داده است که این شربت اثر خلط آور قوی نیز دارد.

  برگ بنفشه : اثر نرم کننده دارد و از آن لوسینهائی تهیه می شود که جهت رفع تحریک التهاب اعضای خارجی ، ورم چشم و همچنین برای تنقیه برای رفع تحریکات روده مورد استفاده قرار می گیرد .

  ریشه بنفشه :می توان از آن در بیماریهای اطفال استفاده بعمل آورد . پس از مصرف آن ،مخاط دستگاه هضم تحریک گردیده ، حالت تهوع و استفراق پیش می آورد .

  پزشکان آلمان  ، از تمام قسمت های گیاه جوشانده تهیه می نمودند  که از آن برای رفع سرفه ،ضیق نفس و سیاه سرفه استفده بعمل می آمد . بعلاوه چنین شهرت دارد که هه سابقأ از تمام قسمت های گیاه در رفع سرطان استفاده بعمل آورده و حتی نتایجی هم بدست می آورده اند.

  بهداشت پوست :

  دم کرده 20 گرم برگ تازه بنفشه در ¼ لیتر شیر جوشان ، اثر نرم کننده پوست دست و صورت دارد . برای این کار برگها را در شیر جوشان ریخته وارد کرده از گرما دور می نمایند و سپس 2 تا 3 دقیقه به همان حال می گذارند تا دم کند . این محلول علاوه بر ایجاد طراوت و شادابی پوست ، رنگ آن را کمی سفید می کند.

   

 • تماس با کارشناسان ما

  تلفن ثابت : 03155541000 | 03155571000

  تلفن همراه : ۰۹۱۳۰۲۰۶۷۵۲

  ایمیل : info@Tabibdaru.com

برچسب ها:
مدیرسایت 1396/08/06
دیدگاه شما
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید