خار مریم


خار مریم

:معرفی خارمریم

خارمریم با نام انگلیسی Milk thistle و نام علمی Silybum marianum  از خانواده  Asteraceae، یک گیاه دارویی دوساله است که به طور خودرو در حاشیه های جاده های بیرون شهر، زمینهای بایر و محوطه خارجی زمینهای زراعی در اروپا و آسیا رشد میکند و در ایران نیز زیاد است . برگهای آن بزرگ و تخم مرغی شکل است که خاردار بوده و لبه های برگ دندانه دار میباشد جالب است بدانید که در اطراف رگبرگها، لکه های سفید رنگ وجود دارد. گلهای آن لوله ای شکل و بزرگ بوده که به رنگهای صورتی و ارغوانی رنگ دیده میشوند که در اردیبهشت و خرداد ماه شکوفا میشوند. ریشه آن ضخیم و ساقه آن ساده و بدون کرک و مقداری منشعب است. میوه آن براق و قهوه ای مایل به سیاه میباشد که بذرهای زرد رنگ داخل آن قرار دارد.

خواص:

خارمریم، یک نوع آنتی اکسیدان قوی است که بدن را در برابر سرطان محافظت میکند.

گلوتاتیون موجود در آن، سموم کبد را دفع میکند.

این گیاه، برای افراد مبتلا به سنگ صفرا مناسب است و باعث دفع آن میشود همچنین از ابتلا به سنگ صفرا ممانعت میکند.

یک خاصیت بسیار مهم خار مریم این است که مصرف آن باعث میشود که اثربخشی داروهای شیمی درمانی افزایش یابد.

کلسترول بد خون را کاهش داده و کلسترول خوب را زیاد میکند.

در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، که بدن به انسولین مقاومت دارد، مصرف این گیاه، این مقاومت را کاهش میدهد.

تمام قسمتهای این گیاه خاصیت دارویی دارد ولی دانه منبع غنی تری از مواد دارویی است.

خار مریم برای درمان التهاب و ناراحتیهای پوستی بسیار مناسب است.

- گیاه خار مریم برای درمان جوش صورت

افراد تعداد زیادی از ابتلا به جوش صورت رنج میبرند و برای درمان آن از راهکارهای بسیاری بهره گیری میکنند. یکی از موثرترین گیاهان برای درمان آکنه یا همان جوش صورت گیاه خارمریم هست. این گیاه باعث ترشح صفرا شده و ساخت هورمون تستوسترون که عاملی برای آکنه به حساب می آید را مهار کرده و نقش موثری در درمان آکنه دارد. اضافه بر این سیلی مارین موجود

در دانه های این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان هست که با رادیکالهای آزاد مبارزه می کند و نقش مهمی در درمان آکنه و شادابی پوست دارد.گرچه ممکن هست پوست بعضی از افراد به این گیاه حساسیت نشان دهد و بهره گیری از این گیاه برای درمان جوش های صورت انها مناسب نباشد.

۲- گیاه خار مریم برای جلوگیری و درمان سرطان

روز به روز به شمار افرادی که از سرطان رنج میبرند اضافه میشود. گیاه خار مریم به تسکین عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی کمک می نماید و همین طور این گیاه مانع از آسیب کبد در افرادی که تحت شیمی درمانی میباشند، می شود. بهره گیری موضعی از این گیاه می تواند در پیشگیری از سرطان پوست موثر باشد. تحقیقات نشان داده هست این گیاه رشد سولهای سرطانی را مهار می کند.

۳- گیاه خار مریم برای درمان مریضی های کبدی

امروزه مریضی های کبدی افراد زیادی را درگیر کرده هست. مریضی هایی نظیر هپاتیت، مصرف الکل و مصرف بعضی از داروها باعث آسیب کبد شده. در کنار رژیم خوراکی سالم، ورزش مناسب، کنار گذاشتن مصرف الکل بهره گیری از این گیاه در ترمیم سلولهای کبدی نقش موثری دارد و از این گیاه برای درمان طبیعی مریضی هایی نظیر سیروز کبدی،

التهاب کبد، هپاتیت و کبد چرب بهره گیری میکنند. با قطعیت میتوان گفت که اثرات آنتی اکسیدانی این گیاه چندین برابر از ویتامین EE اکثر هست. بنابراین این گیاه باعث مهار رادیکالهای آزاد شده و عملکرد کبد را در بیماران مبتلا به سیروز کبدی تا حدودی افزایش میدهد.

۵- گیاه خار مریم و مریضی های قلبی و عروقی

گیاه خارمریم باعث کاهش کلسترول بد یا LDL خون میشود و به این ترتیب ریسک مریضی های قلبی و عروقی را کاهش می دهد گرچه برای ثابت اثرات جلوگیری کننده این گیاه در برابر مریضی های قلبی و عروقی تحقیقات بیشتری نیاز هست.

برچسب ها:
مدیرسایت 1396/08/06
دیدگاه شما
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید