پارسی
English
العربیه

برگ گزنه

گزنه

گیاهی است علفی، چندساله و دارای ساقه های راست به ارتفاع 0.5 تا یک متر وحتی بیشتر که غالبأ در باغها و نقاط مرطوب خارج شهر و نواحی سایه دار به حالت خودرو میروید . از ریشه خزنده ی آن ، پاجوش هائی در کلیه ی جهات خارج می شود که خود باعث آن می گردد که گیاه به صورت پایه های متعدد در آمده ، محل رویش خود را بکلی فراگیرد.

گزنه ، ساقه چهارگوش ،پوشیده از تار و برگهای بیضوی و نوک تیز ، دندانه دار و منتهی به استیپول دارد .

قسمت مورد استفاده گزنه ، برگهای تازه ، ریشه و شیره حاصل از آن است . دانه ان نیز کم وبیش به مصارف درمانی می رسد.

ترکیبات شیمیایی :

گزنه دارای تانن ، موسیلاژ ، نوعی ماده مومی ، اسید فرمیک ، یک فیتوسترین ، نیترات پتاسیم و کلسیم ، ترکیبات آهن دار ، نوعی گلوکزید با اثر قرمز کننده پوست و غیره است . از سرشاخه آن نوعی ماده رنگی به نام اورتی سین توسط Knezaurek به دست امده است .

خواص درمانی:

این گیاه در تقویت اعمال هضم ، ازدیاد ادرار ، رفع نزوله ،بند آورنده خون ، علاج بیماری قندی و احتمالأ ازدیاد ترشح شیر و باز کردن قاعدگی اثر مفیددارد .

گزنه دارای اثر قاطع در رفع بیماریهای پوست است بطوری که ازین نظر از ان در رفع بیماریهای جلدی ، استفاده به عمل می آید . دانه گزنه دارای اثر مسهلی ، قاعده اور و ضد کرم است و چون اگر بیش از 15گرم مصرف شود ، اثر مسهلی شدید ظاهر می کند و ممکن است خطر ناک باشد ، از این جهت در مصرف آن باید نهایت دقت را به عمل آورد.

بررسی های مختلف نشان داده است که سکرتین موجود در گزنه ، اثر محرک بر روی معده وترشحات آن داشته و حرکات دودی شکل روده را تقویت می کند ولی چون اعضای هوائی گزنه به علت دارا بودن الیاف فیبری اگر مصرف شود ، موجبات ناراحتی ها یهضمی را ممکن است فراهم سازد ، ازین جهت در این گونه موارد که منظور استفاده از سکرتین گیاه یاشد ، اعضای هوائی گزنه را پس از فرشردن ، وارد آب می نماید تا این ماده در آب وارد شود و سپس آب حاوی سکرتین را که حتی در گرما تجزیه نمی گردد . مصرف می کنند . با مصرف گزنه تعداد گلبولهای قرمز خون نیز افزایش می یابد که خود در درمان بعضی از بیماریهای خونی حائز اهمیت است .

آنچه که مسلم است ان است گزنه به نحو غیر قابل تردید اثر بند آورنده خون دارد ، بطوریکه اطبای قدیم و جدیدمتفقأ از این نظر ، گزنه را داروی بسیار خوبی دانسته اند .

بررسی های متعدد در این زمینه نشان داده است که گزنه در رفع اخلاط خونی ، خون آمدن از بینی ، خونروی در فواصل قاعدگی ، استفراق خونی و خونروی های مختلف ، اثر درخشان دارد .

از گزنه در رفع بیحسی اعضای بدن ، بی اختیاری اعضاء که بر اثر سکته های ناقص پیش می آید ، رماتیسم مزمن ، قطع شدن حالت قاعدگی و غیره استفاده به عمل می آورده اند .

محل رویش گزنه :

درنواحی مرطوب غالب نقاط ایران ، مخصوصأ نقاط شمالی ، شمال غربی و مرکزی ایران مانند اصفهان ، شاهرود بسطام و غیره می روید .

 

 

ارتباط با واحد فروش محصولات

همراه : 09384008480

تلفن: 03155541000 | 03155571000

ایمیل : info@Tabibdaru.com

آدرس پستی

آدرس : کاشان، بلوار مطهری، کوچه بیان 2، ساختمان هما

ارسال پیام

لیست پیام ها

آخرین مطالب

نمایشگاه بین المللی تهران

حضور شرکت طبیب دارو در نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی یامی فود تهران

حضور طبیب دارو در نمایشگاه بین المللی تخصصی

حضور آقای مهندس مظاهری در نمایشگاه بین المللی قطر

گیاه نعنا فلفلی

گیاه نعنا فلفلی

تازه ترین محصولات

روغن خشخاش

قیمت: 0

اسانس آنغوزه

قیمت: 0

عرق شاتره

قیمت: 0

عرق هل

قیمت: 0

عرق دارچین

قیمت: 0

اسانس اسطوخودوس (لاواند)

قیمت: 0

روغن زیتون بکر

قیمت: 0

روغن زیره سبز

قیمت: 0

روغن نارگیل

قیمت: 0

طعم دهنده پونه

قیمت: 0

غنچه گل محمدی خشک

قیمت: 0

اسانس نعناءفلفلی

قیمت: 0

صمغ کتیرا

قیمت: 0

عرق نعنا

قیمت: 0

طعم دهنده نعناع فلفلی

قیمت: 0

طعم دهنده نعناء

قیمت: 0

طعم دهنده کاکوتی

قیمت: 0

صمغ آنغوزه

قیمت: 0

صمغ باریجه

قیمت: 0

گیاهان دارویی خشک

قیمت: 0